Ulga na złe długi w podatku dochodowym
Opóźnienia w płatnościach to zmora wielu polskich firm. Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ponad 80 proc. przedsiębiorstw w Polsce nie otrzymuje zapłaty w ustalonym terminie. Ograniczenie zatorów płatniczych, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój – taki ma być efekt ustawy przeciwdziałającej zatorom, którą w dniu 6 sierpnia 2019 r. podpisał Prezydent RP.
Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. wśród licznych zmian wprowadza w podatkach dochodowych tzw. ulgę na złe długi.
Oznacza to, że już od 1 stycznia 2020 r. wierzyciele zyskają możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeżeli wierzytelność ta nie zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub fakturze (rachunku).
Zamiarem ustawodawcy było zatem zaadaptowanie w podatkach dochodowych mechanizmu „ulgi na złe długi” przyjętego w VAT, z uwzględnieniem różnic wynikających z odrębności cech tych dwóch podatków.